2021 Overall League

AV Points 12 rides Last This       30-03 06-04 13-04 20-04 27-04 04-05 11-05 18-05 25-05 01-06 08-06 15-06 22-06 29-06 06-07 13-07 20-07 27-07 05-08 12-08 19-08 26-08 TOTAL  Total Best Rides
Weeks Weeks Name Cat. Club Henley Henley Crowfield Crowfield Crowfield Crowfield Holbrook Holbrook Holbrook Holbrook Stow Stow Stow Stow Copdock Copdock Copdock Copdock Tunstall Tunstall Tunstall Tunstall POINTS RIDES 12 Counting
Placing Placing OVERALL     5 mls 5 mls 10 mls 10mls 10 mls 10mls 10 mls 10 mls 10mls 10 mls 10mls 10 mls 10 mls 10mls 10 mls 10mls 10 mls 10 mls 10mls 10 mls 10mls 10 mls       Rides  
58.60 2 1 Peter Kerry V40 Plomesgate CC 00:11:29 00:12:04 00:22:40 00:22:40 00:22:21                                   293 5 293 5
52.00 4 2 Paul Moss V50 SDCC 00:12:43 00:13:13 00:25:27 00:25:01 00:25:26                                   260 5 260 5
50.20 5 3 Martin Page V50 IBC 00:12:50 00:13:25 00:26:12 00:25:31 00:25:45                                   251 5 251 5
59.75 1 4 Lloyd Chapman S Loose Cannon’s Conditioning 00:10:55 00:11:34 00:22:09 00:21:41 DNS                                   239 4 239 4
46.80 6 5 Edward Bull V40 SDCC 00:13:24 00:13:44 00:26:57 00:26:20 00:26:12                                   234 5 234 5
46.20 7 6 Dave Copland V50 IBC 00:13:23 00:13:49 00:27:09 00:26:05 00:26:20                                   231 5 231 5
57.75 8 6 James Potter V40 Loose Cannon’s Conditioning 00:11:30   00:23:02 00:22:46 00:22:53                                   231 4 231 4
56.25 11 8 Jules Bosley V50 SDCC   00:12:36 00:23:45 00:23:24 00:23:45                                   225 4 225 4
53.75 3 9 Will Carlyon Jun IBC 00:12:16 00:12:55 00:24:36 00:23:49                                     215 4 215 4
42.40 10 10 Albie Willett Juv Day Member 00:13:53 00:14:23 00:27:06 00:26:42 00:27:01                                   212 5 212 5
50.25 15 11 Hannah O’Brien LV40 Loose Cannon’s Conditioning   00:13:31 00:26:12 00:25:29 00:25:44                                   201 4 201 4
39.20 13 12 Craig Starling S ITC 00:14:01 00:15:24 00:27:19 00:27:31 00:27:04                                   196 5 196 5
37.00 14 13 Nathan Franklin S SDCC 00:14:25 00:14:58 00:29:15 00:27:21 00:27:53                                   185 5 185 5
45.50 16 14 Oskar Everett Juv SDCC 00:13:13 00:14:05   00:26:33 00:26:49                                   182 4 182 4
57.33 8 15 Jack Parrish S Loose Cannon’s Conditioning   00:11:58 00:23:04 00:22:57                                     172 3 172 3
41.75 18 16 Andy Kennedy V50 IBC 00:13:36   00:27:20 00:27:01 00:26:45                                   167 4 167 4
54.67 12 17 James Hayward S ITC 00:11:58   00:23:46 00:23:33                                     164 3 164 3
41.00 18 17 Paul Collins V60 ITC 00:13:34 00:15:11   00:27:05 00:26:58                                   164 4 164 4
54.33 24 19 Alex Harrison S SDCC   00:12:54   00:25:17 00:24:01                                   163 3 163 3
32.00 17 20 Tim Butler V60 IBC 00:14:20 00:16:47 00:29:32 00:27:51 00:29:29                                   160 5 160 5
37.50 20 21 Adrian Healey V50 SDCC 00:13:32 00:14:30 DNS 00:28:08 00:28:08                                   150 4 150 4
47.33 31 22 Verity Smith LV40 Loose Cannon’s Conditioning DNS   00:26:25 00:26:14 00:26:10                                   142 3 142 3
27.20 21 23 Phil Marsden V60 Wolsey RC 00:16:33 00:16:33 00:33:44 00:32:05 00:31:52                                   136 5 136 5
44.00 33 24 Joseph Shaw S IBC     00:27:09 00:26:34 00:26:43                                   132 3 132 3
32.25 26 25 Abbey Thompson Juv Suffolk Youth Race Team 00:14:15   00:29:34 00:28:27 00:28:39                                   129 4 129 4
31.00 30 26 Phil Bailey V50 Loose Cannon’s Conditioning   00:15:31 00:30:03 00:29:22 00:29:00                                   124 4 124 4
29.25 27 27 Cheryl Tye LV50 Plomesgate CC 00:15:53 00:17:16 00:32:09   00:32:22                                   117 4 117 4
29.00 32 28 Oscar Karta-Smith Juv Suffolk Youth Race Team   00:16:09 00:30:17 00:29:37 00:29:23                                   116 4 116 4
57.50 21 29 Matt Jacobs S Loose Cannon’s Conditioning     00:23:05 00:22:26                                     115 2 115 2
36.33 38 30 Laura Davies LS IBC     00:28:21 00:27:47 00:27:12                                   109 3 109 3
54.00 23 31 Becky Ridge LV40 TPH 00:12:30 00:12:56                                         108 2 108 2
54.00 45 31 Peter Hurry V50 Plomesgate CC       00:23:59 00:24:16                                   108 2 108 2
26.75 34 33 Sue Chittock LV50 IBC   00:16:26 00:32:21 00:31:01 00:30:44                                   107 4 107 4
53.50 43 33 Chris Tye V50 Plomesgate CC     00:24:33   00:25:02                                   107 2 107 2
34.67 36 35 Stephen King V40 SDCC     00:27:44 00:27:09 00:29:03                                   104 3 104 3
50.00 25 36 Daniel Jones V40 ITC 00:13:07   00:26:07                                       100 2 100 2
48.50 27 37 Jon Carlyon V50 IBC 00:13:13 00:13:48                                         97 2 97 2
48.00 29 38 Luke Harrison S Orwell Velo 00:13:17 00:13:47                                         96 2 96 2
24.00 35 38 Keith Sparkes V60 Wolsey RC 00:16:02   00:33:54 00:32:24 00:33:57                                   96 4 96 4
47.00 46 40 Ben Caisey V40 Day Member       00:25:41 00:26:29                                   94 2 94 2
22.50 37 41 Hayley Roche LV50 ITC 00:17:20   00:35:50 00:35:26 00:34:42                                   90 4 90 4
29.33 40 42 Jack Sutton Juv Suffolk Youth Race Team     00:29:22 00:29:02 00:29:02                                   88 3 88 3
39.00 48 43 Sebastian Anderson Juv Suffolk Youth Race Team     DNF 00:26:50 00:27:20                                   78 2 78 2
35.00 38 44 Nicola Powell LV40 SDCC     00:28:29 00:27:44 DNS                                   70 2 70 2
23.00 42 45 David Coley V60 ITC   00:18:28 00:38:06   00:35:20                                   69 3 69 3
33.00 53 46 Callam Stewart S SDCC       00:27:55 00:27:52                                   66 2 66 2
33.00 54 46 Paul Mathias V40 IBC     00:31:32   00:27:27                                   66 2 66 2
60.00 40 48 Ross Fawcett S Orwell Velo 00:10:53                                           60 1 60 1
29.00 55 49 Tim Collins S Army Cycling Union       00:28:24 00:28:54                                   58 2 58 2
55.00   50 Mathew Shotbolt S CC Sudbury         00:24:45                                   55 1 55 1
53.00 43 51 Dave Clark V40 Orwell Velo 00:12:36                                           53 1 53 1
25.00 57 52 Chris Lacey V60 SDCC       00:29:25 00:29:23                                   50 2 50 2
45.00 47 53 Edward Osborn Juv Orwell Velo   00:14:12                                         45 1 45 1
22.00 56 54 Billy Richmond V50 Day Member     00:32:41   00:32:31                                   44 2 44 2
43.00   55 Dan Foster V50 Colchester Rovers         00:26:51                                   43 1 43 1
39.00 49 56 Dave Schindler V40 SDCC     00:27:48                                       39 1 39 1
38.00 50 57 Ben Howlett Juv Tri East   00:16:07                                         38 1 38 1
36.00 51 58 George Hunt S UEA Cycling Club       00:27:16                                     36 1 36 1
35.00 52 59 Lee Emmett S Orwell Velo     00:29:18                                       35 1 35 1
33.00   60 James McKenzie V60 Day Member         00:28:12                                   33 1 33 1
32.00   61 Andrew Horne V50 Kingfisher Triathletes         00:28:28                                   32 1 32 1
23.00   62 Jack Gray S SDCC         00:30:31                                   23 1 23 1
19.00 58 63 Edith Smith GJuv Suffolk Youth Race Team       00:33:46                                     19 1 19 1
19.00   63 Daryl Butcher V60 Wolsey RC         00:32:23                                   19 1 19 1